Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przygotowanie do wyjścia w góry

31 stycznia 2017

Góry przyciągają turystów zarówno latem, jak i zimą. Piękne widoki, doskonałe narciarskie trasy i najczęściej uczęszczane szlaki sprawiają, że o każdej porze roku turyści nie mogą narzekać na nudę. Jednak wyprawa powinna być przygotowana nie tylko pod względem sprzętu i ekwipunku, ale także opracowania trasy dostosowanej do naszych możliwości. Za każdym razem priorytetem powinno być także bezpieczeństwo – szczególnie w ziemie należy zwracać uwagę na komunikaty dotyczące dostępności szlaków i występującego zagrożenia lawinowego. Jednak nawet w lecie z rozwagą należy podchodzić do planowania wyprawy, pamiętając, że pogoda w górach może być zmienna, a kluczową rolę odgrywa doświadczenie.

Planowanie trasy
Znajomość tras turystycznych na narciarskich jest ważna na etapie planowania wyprawy – musimy bowiem oszacować czas, jaki jest nam potrzebny, by bezpiecznie przemierzyć daną trasę i wrócić do miejsca noclegu. Najlepiej, żeby powrót zaplanować w taki sposób, by na dworze było jasno. Jeśli w wycieczce będzie uczestniczyła grupa osób, o wiele trudniej jest oszacować możliwości każdej z nich – bezpieczniej będzie wziąć pod uwagę, że jeden z towarzyszy może odstawać pod względem kondycyjnym od reszty.

Ekwipunek w góry
Sposób, w jaki ubieramy się na górski trekking, zależy od aktualnie panujących warunków i pory roku. Najwięcej uwagi na wybór stroju muszą poświęcić osoby wybierające się na trasę zimą. Potrzebnych będzie kilka warstw odzieży, najlepiej profesjonalnej, dobrej jakości i przystosowanej specjalnie go górskich warunków. Ocieplane spodnie, wiatroszczelna i nieprzemakalna kurtka oraz czapka i rękawiczki, to najważniejsze elementy zimowej odzieży. Niezależnie od pory roku niezbędne są także sportowe buty o wytrzymałej, antypoślizgowej podeszwie, nieprzemakalne, najlepiej sięgające za kostkę.
W plecaku osoby wybierającej się na górską wyprawę musi znaleźć się prowiant – jeśli planujemy dłuższą trasę, niech będą to kanapki, ale zawsze warto mieć przy sobie także batonik lub czekoladę, które szybko dodadzą energii. Woda lub termos z ciepłą herbatą także powinny znaleźć się w plecaku.
Dla większego komfortu marszu oraz równomiernego rozwijania mięśni górnych partii ciała, można zaopatrzyć się w kijki turystyczne.