Trwa ładowanie proszę czekać ...

Porady dla początkujących turystów – jak przygotować się do wyjścia na górski szlak

31 stycznia 2017

W górach każda pora roku posiada swoja specyfikę i wymaga innego przygotowania przed podjęciem wyprawy trekkingowej. Ze względu na trudne warunki najbardziej najwięcej uwagi będą wymagały zimowe wycieczki, ale nie można ignorować także warunków, jakie mogą panować w cieplejszych miesiącach. Wiosna to dobry czas, by osoby początkujące mogły rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką. By się do niej odpowiednio przygotować, powinny pamiętać o kilku wskazówkach:

1. Plan trasy
- wybierając trasę wędrówki, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, z których najważniejsze to panujące warunki atmosferyczne oraz własne możliwości. Wiosną zmrok nie zapada tak późno, jak w środku lata, więc trzeba mieć na uwadze potrzebę wcześniejszego powrotu z trasy. Jeśli nie jesteśmy pewni wybranej drogi, warto sprawdzić szlak w przewodniku, gdzie będzie także podany stopień trudności oraz szacowany czas przejścia – dla początkujących będą to bezcenne informacje.

2. Dobra mapa
- przed wyjściem upewnijmy się, że na pewno posiadamy mapę – okaże się przydatna, jeśli będziemy chcieli oszacować, ile drogi jest jeszcze przed nami, lub upewnić się, że nie zboczyliśmy z trasy. Warto pamiętać, że używane oznaczenia kolorów szlaków nie są uniwersalne. Najczęściej barwa czarna oznacza najkrótsza trasę, czerwona – widokową, niebieska – długą, natomiast na żółto zaznaczane są trasy łącznikowe. W polskich tatrach można jednak spotkać odstępstwa od tej reguły.

3. Bezpieczeństwo
- zagrożenia spotykane w górach najczęściej wiążą się ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przed samym wyjściem w góry warto sprawdzić aktualne prognozy, a w schronisku wpisać się do księgi wyjść. GOPR publikuje często komunikaty ostrzegawcze dla turystów, informuje także o zamkniętych trasach – nie można ignorować tych sygnałów

4. Wyposażenie
- zadbanie o dostosowany do pogody ubiór, oraz wysokoenergetyczny prowiant to dopiero początek kompletowania wyposażenia przydatnego w górach. Nie można zapomnieć o mapach, ale niezbędny okazuje się również scyzoryk, latarka (zwłaszcza czołowa) czy kompas.