Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co spakować do plecaka przed wyjściem w góry?

31 stycznia 2017

Wyprawa nawet na mniej wymagający, krótki szlak wymaga przygotowania. Doświadczeni turyści zwykle mają już skompletowany zestaw przydatnych akcesoriów, który stale gości w ich plecaku. Niekiedy pojawia się jednak potrzeba zakupu dodatkowych sprzętów lub dostosowania ekwipunku do pory roku, w jakiej zamierzamy wybrać się w góry. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym w plecaku musi znaleźć się miejsce na specjalny sprzęt i dodatkowe ubrania.


Waga plecaka
Inaczej odczujemy ciężar spakowanych do plecaka rzeczy, gdy będziemy nocować w schronisku i w góry wychodzić na krótkie wypady, a inaczej gdy cały ekwipunek będziemy nieustannie nosić ze sobą. To pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać przed spakowaniem bagażu.
Profesjonalna odzież sportowa zapewnia nie tylko dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem oraz optymalną wentylację. Często producenci używają bardzo lekkich tkanin, które dzięki swojej mniejszej wadze są wygodniejsze w przenoszeniu. Dla początkujących powinien być to jeszcze jeden argument, by nie oszczędzać na tym elemencie wyposażenia.
Aby zapewnić sobie maksymalny komfort nie warto ignorować wyboru samego modelu plecaku i znaleźć taki o dobrze dopasowanych paskach na ramionach oraz dodatkowym pasie biodrowym.

Przedmioty przydatne w górach
Znaczącą część bagażu, który zabierzemy ze sobą na wyprawę górską, będą stanowiły ubrania oraz prowiant – nawet w lecie nie można rezygnować z kurtki, bo pogoda bywa nieprzewidywalna. Artykuły higieniczne to także element obowiązkowy w każdym plecaku, warto uzupełnić je o podstawową apteczkę zawierającą kilka przydatnych leków, plastry, bandaże i opatrunki. W plecaku powinna znaleźć się także folia NRC inaczej zwana kocem termicznym. Zarówno podczas zimowych, jak i letnich wypraw nie należy zapominać o kremie z filtrem – w górach jesteśmy szczególnie narażeni na intensywne działanie promieni słonecznych, co może skończyć się poparzeniem.
W zależności od tego, gdzie planujemy nocleg, konieczne może okazać się spakowanie karimaty oraz śpiwora; będą to jedne z cięższych elementów bagażu. Wśród drobniejszych przedmiotów, które mogą okazać się przydatne w górach, z pewnością trzeba pamiętać o mapach, latarce czy scyzoryku.