Trwa ładowanie proszę czekać ...

Najlepsze miejsca na wspinaczkę

31 stycznia 2017

W publikacjach dotyczących wspinaczki często pojawiają się opisy interesujących lokalizacji. Drogę dla siebie powinni dzięki nim znaleźć zarówno doświadczeni w sportach wspinaczkowych, jak również osoby rozpoczynające przygodę z tym sportem. Wśród ciekawych miejsc można wymienić kilka propozycji:

1. Rzędkowice
Zlokalizowane w Jurze Północnej będącej jedną z części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obszar ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wspinaczy, bo zapewni warunki do wielu wyjść. Szczególnie polecane są takie skały, jak: Zegarowa, Mały Mur, Turnia Kursantów, Dziurawa Turnia.

2. Okolice Olsztyna
Niedaleko od miasta znajduje się kompleks skalny nazywany grupą Dziewicy. Warto wybrać się także na Owczy Grzbiet, gdzie miejsce dla siebie znajdą przede wszystkim początkujący, którym zależy na interesujących trasach do szóstego stopnia. Atrakcyjność tej lokalizacji podnosi także bliskość do zamku, który także jest ciekawym obiektem turystycznym. Można zwiedzić go w środku, ale także skorzystać ze skał zamku, wybierając drogi na drogi na Filarze Adpetów, Murze pod basztą oraz Słonecznych Skałach.
Dla osób zainteresowanych drogami V i VI interesujące będzie także wzgórze Białko. Sporo dróg w tym rejonie wymaga jednak własnej asekuracji.

3. Trzebniów i Łutowiec
Mieszkańcy województwa Śląskiego powinni wybrać się do Trzebniowa. Nie znajdziemy tu wielu dróg, ale za to atutem lokalizacji jest jej kameralność. Mniejsza liczba wspinaczy i turystów pozwoli na spokojniejszą rekreację dla osób poszukujących dróg V lub VI. W pobliżu warto odwiedzić także Łutowiec, gdzie znajdziemy kilka krótkich tras w tym przedziale wyceny.

4. Mirów
Daje wspinającym się dużo możliwości – warto odwiedzić Turnie Kukuczki, Mały Cyrk, Mniszka oraz Szarą Płytę. Rozwój tego miejsca w ostatnich latach odkopanie spod ziemi dużych skalnych połaci pozwoliło uzyskać nawet 30-metrowe linie.

5. Dolina Kobylańska
To miejsca znają nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także wspinacze z innych części kraju. Należy do klasycznych lokalizacji w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Warte odwiedzenia ze względu na piękne widoki i ciekawe drogi na Żabim Koniu, Kuli i Turni z Krokiem. Jedyną wadą Doliny Kobylańskiej może być weekendowy natłok turystów.