Trwa ładowanie proszę czekać ...

Gdzie uczyć się wspinaczki?

31 stycznia 2017

Sporty wspinaczkowe nie należą do łatwych – wymagają znajomości techniki, sprzętu oraz sprawności fizycznej. Nad wszystkimi tymi elementami można jednak skutecznie pracować, by docenić piękno sportu i poczuć adrenalinę towarzyszącą zdobywaniu naturalnych skał. Wiele osób początkujących zadaje sobie pytanie, jak i gdzie powinny rozpocząć naukę, by osiągnąć najlepsze efekty i czuć się dobrze przygotowanymi do kolejnych etapów wspinaczki. Sposobów na efektywną naukę może być kilka.

Ścianki wspinaczkowe
Najlepiej szukać ich w ośrodkach sportowych, gdzie najczęściej znajduje się kilka tego rodzaju obiektów dostosowanych do różnych stopni zaawansowania. Jest to dobry trening przed wspinaczką w terenie, pozwoli ocenić naszą wytrzymałość oraz nabrać doświadczenia. Dla osób początkujących bardzo istotna będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, co pozwoli obniżyć początkowe koszty uprawiania sportu. Jeśli znamy osobę, która sama uprawia wspinaczkę warto poprosić ją o radę i wspólne wyjście na ściankę. Dzięki obecności zaufanego znajomego, będziemy czuli się także bezpieczniej.

Kluby wspinaczkowe
Dla początkujących są szansą na znalezienie grupy kompetentnych osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą. Działalność takich organizacji polega najczęściej na wspólnych wyjazdach na skałki, dzięki temu można więc poznać także interesujące drogi i nauczyć się wspinania w terenie pod nadzorem bardziej doświadczonych osób.

Kursy i prywatni trenerzy
Jeśli koszty związane z zapisaniem się na kurs lub zamówieniem indywidualnych lekcji u trenera nie są dla nas problemem, jest to bardzo dobry sposób na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką. Dzięki temu mamy gwarancję, że pracujemy pod okiem doświadczonej osoby, która będzie czuwała nad naszym bezpieczeństwem. Kursy i zajęcia z instruktorami najczęściej organizowane są przez ośrodki sportowe – wówczas ćwiczenia odbywają się na ściance. Jeśli zależy nam na zdobywaniu doświadczenia w terenie, warto zapytać o wyjazdy organizowane przez niektóre biura podróży, oferujące kilkudniowe wypady na składki. O możliwości uczestniczenia w prywatnych lekcjach wspinaczki można także zapytać w stowarzyszeniu przewodników wysokogórskich.