Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co trzeba wiedzieć o sportach wspinaczkowych

31 stycznia 2017

Ścianka lub naturalne skałki to coraz popularniejsze miejsca spędzania wolnego czasu – chęć aktywnego wypoczynku i przeżycia silnych emocji wiele osób skłania ku temu sportowi. Wspinaczka pozwala kształtować wszystkie partie mięśni, co przyczynia się do znacznej poprawy kondycji. Rozpoczęcie przygody ze wspinaniem wymaga jednak przygotowania – jest to wymagający sport, przez wielu uważany wręcz za ekstremalny, a interesujących zagadnień do zgłębienia jest co najmniej kilka.

Rodzaje wspinaczki
Wbrew pozorom wspinaczka to bardzo różnorodny sport, wśród terminów, z którymi mogą spotkać się początkujący, znajdą się na pewno:
- bouldering – popularny rodzaj wspinaczki na skałkach lub głazach. Jednak zamiast liny asekuracyjnej wykorzystuje się crashpady;
- wspinaczka górska (alpinistyczna) – powiązana ze wspinaczką składową, jednak obiektem zainteresowania się przede wszystkim wyższe góry;
- wspinaczka lodowa – wspinać można się także po śniegu i lodzie, co udowadniają osoby uprawiające tę odmianę sportu. Potrzeby jest jednak bardziej profesjonalny sprzęt – czekany, raki i kliny śnieżne;
- buildering – specyficzny rodzaj wspinaczki w przestrzeni miejskiej – na różne budynki i obiekty, najczęściej bez asekuracji.

Pierwsza wspinaczka
Osoby początkujące jako pierwsze miejsce wspinaczki powinny wybrać ściankę. W dużych miastach łatwo znaleźć tego typu obiekty, a największą zaletą ścianki jest zaplecze, które jej towarzyszy. Najczęściej mamy możliwość skorzystania z porad profesjonalnego instruktora oraz wypożyczenia sprzętu. Znacznie obniża to początkowe koszty i pozwala sprawdzić, czy ten rodzaj sportu na pewno będzie dla nas odpowiedni. Na pierwsze wpinanie trzeba wówczas zabrać jedynie wygodne buty z gumową podeszwą. Jeśli uznamy, że chcemy kontynuować treningi warto zaopatrzyć się jednak w profesjonalne obuwie przeznaczone do wspinaczki.
Wiele osób przed pierwszą wizytą na ściance sięga po poradniki i artykuły dotyczące tego sportu – na pewno zdobycie teoretycznej wiedzy nikomu nie zaszkodzi, ale jeśli kontynuować naukę lepiej robić to w praktyce – zapisując się na kurs lub do sekcji wspinaczkowej. Spotkamy tam osoby, które będą w stanie udzielić przydatnych porad, pomóc w doborze sprzętu i polecić miejsca wspinaczkowe w terenie.