Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wyposażenie na letnią wyprawę w góry

31 stycznia 2017

Wysokie temperatury i dobre warunki atmosferyczne mogą skłonić mniej doświadczonych turystów do rezygnacji z profesjonalnego wyposażenia i wyboru lekkich ubrań, które nosimy na co dzień. Chęć obniżenia kosztów i zignorowanie specyfiki górskich wycieczek może negatywnie odbić się na naszym komforcie, ale także zdrowiu.
Wśród podstawowych elementów stroju i wyposażenia na sezon letni znajdują się:

Plecak - na szlak zawsze zabieramy ze sobą kilka przydatnych rzeczy, a miejscem na nie powinien być dobrze dopasowany plecak. Podczas dłuższego trekkingu na pewno odczujemy skutki źle wyprofilowanych pasów lub braku pasa biodrowego. Konstrukcja tych elementów plecaka przesądza o komforcie, pozwala odciążyć kręgosłup i zapobiega powstawaniu otarć – szczególnie na ramionach. Warto pomyśleć o dokupieniu przeciwdeszczowego pokrowca na plecak.

Buty
- miejskie, letnie obuwie z pewnością nie nadaje się na wyprawę w góry. Na butach nie warto oszczędzać, bo ich właściwe dobranie pozwoli uniknąć przykrych kontuzji, a także odparzeń. Także latem najlepiej wybierać modele wyższe, sięgające ponad kostkę, bo zapewniają jej lepszą stabilizację. Mierząc poszczególne modele musimy być przekonani, że wybrany rozmiar leży idealnie, bo tylko wówczas bez bólu i dyskomfortu przejdziemy całą zaplanowaną trasę.

Skarpety
- ich wybór jest bardziej istotny niż może się wydawać. Nawet dobrej jakości buty nie uchronią nad przed otarciami i odparzeniami, jeśli materiał z którego wykonano skarpety będzie wzmagał potliwość stóp lub zwijał w uwierającą ciało fałdkę. Nowością polecaną turystom są skarpety wykonane z użyciem włókien bambusowych – są delikatne, dobrze przylegające, a dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne.

Kurtka
- nawet w lecie nie można zapomnieć o spakowaniu do plecaka kurtki. Pogoda w górach jest zmienna, więc na trasie może nas zaskoczyć deszcz lub gwałtowny spadek temperatury. Wśród lekkich modeli polecanych na letnie wyprawy znajdują się kurtki wykonane z materiałów softshell. Wodoodporność, obecność membrany oraz odpinany kaptur to cechy, które powinna posiadać dobra kurtka.

Spodnie
- ich wybór musi być dostosowany do warunków atmosferycznych – w lecie najlepiej postawić na lekkie, oddychające tkaniny. Korzystnym rozwiązaniem będą modele posiadające możliwość odpinania nogawek i regulowania ich długości.