Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wskazówki dla rozpoczynających wspinaczkę

31 stycznia 2017

Wspinanie się – niezależnie czy na sztucznych ściankach, czy w terenie, ma coraz więcej entuzjastów. Sport należy jednak do wymagających, a nawet ekstremalnych i bez znajomości podstawowych zasad i odpowiedniego zabezpieczenia, może prowadzić do groźnych wypadków. Szczególnie początkujący powinni na starcie zadbać o kilkuetapowe przygotowanie, by móc w pełni odkryć zalety i emocje, jakie daje wspinaczka.

1. Zacznij od ścianki wspinaczkowej
Początkiem przygody ze wspinaniem powinna być wizyta na specjalnie przygotowanej ściance wspinaczkowej. Tam w sposób bezpieczny będziemy mogli sprawdzić, czy jest to sport dla nas. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do sekcji wspinaczkowej, gdzie pod okiem doświadczonego trenera można poznać podstawowe a następnie bardziej zaawansowane techniki. Zajęcia prowadzone są w niewielkich, zazwyczaj 4-8 osobowych grupach, co ułatwia naukę oraz daje możliwość kontaktu i wymiany doświadczeń z innymi zainteresowanymi wspinaczką.

2. Kurs wspinaczkowy dla chcących wspinać się w terenie
Po pierwszych doświadczeniach na ściance zwykle rodzi się chęć na dalszy rozwój i wspinanie się na skałach. Aby najlepiej się do tego przygotować, warto wybrać się na kurs. Zwykle trwa on 4-6 dni i pozwala poznać sprzęt i techniki, co uczyni dalsze próby bardziej bezpiecznymi.

3. Szukaj towarzystwa osób doświadczonych
Wspinaj się z osobami, co do których umiejętności jesteś całkowicie przekonany. Nie warto ryzykować zdrowia, narażając się na skutki czyjejś niewiedzy lub nieostrożności. Dobre opanowanie operacji sprzętowych to podstawowe kryterium doboru towarzysza.

4. Bierz pod uwagę swoje umiejętności i warunki
Wybierając miejsce do wspinaczki trzeba realnie oceniać swoje możliwości, a także brać pod uwagę panujące aktualnie warunki atmosferyczne. Pomocne będą wszelkie przewodniki wspinaczkowe, w których wskazane będą poziomy trudności konkretnych dróg. Na początek wycena III lub IV będzie wystarczająca.

5. Dostosuj sprzęt do wybranej drogi
Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia to kwestia bezpieczeństwa – chodzi nie tylko o sprzęt, ale także odzież sportową, która zapewni komfort ruchów. Inne będą wymagania przy wspinaniu z wędką, a inne na prowadzeniu. Jeśli nie mamy doświadczenia warto skorzystać z wiedzy osoby wspinającej się w różnych warunkach.