Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ekwipunek na jesienna i zimową wycieczkę górską

31 stycznia 2017

Jesień i zima to pory roku, w których na górskich szlakach turystów jest coraz mniej. Trudniejsze warunki często zniechęcają początkujących, bo aby im sprostać, trzeba skompletować sprzęt i wyposażenie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo nawet podczas gwałtownych zmian pogody.

Ochrona przed mrozem
By skutecznie zapewnić sobie komfort termiczny, konieczne będzie sięgnięcie po profesjonalne ubrania i ich warstwowe nałożenie. Kurtki, tworzone z myślą o zimowych i jesiennych wyprawach muszą być wodoszczelne, a jednocześnie oddychające oraz chronić przed wiatrem. Warto sięgnąć po model z odpinanym polarem, który zapewni także ciepło. W przeciwnym wypadku trzeba zaopatrzyć oddzielnie w cieplejsze element garderoby.
Nie do przecenienie jest rola ochraniaczy zakładanych na buty i spodnie – tak zwanych stuptutów. Dzięki nim śnieg ani błoto nie dostaną się do środka, co przy niskiej temperaturze spowodowałoby duży dyskomfort.
Detalami, których znaczenie docenią turyści wędrujący po górach jesienią i zimą, są odpowiednie rękawiczki, czapka oraz bielizna termiczna. Modele dostępne w sklepach sportowych sprawdzą się o wiele lepiej niż te, wybierane na co dzień.

Dobre buty
Żadna wyprawa w góry nie może obejść się bez profesjonalnego obuwia. Wraz z pogarszaniem się warunków atmosferycznych wymagania muszą jednak rosnąć. Tym bardziej, że w zimie dodatkowo przydatne będą raki, więc buty muszą być przystosowane do ich montażu. Duże znaczenie ma trasa, jaką planujemy i wysokość gór, w które się wybieramy. Z pewnością jednak należy zrezygnować z miękkich i lekkich butów sięgających poniżej kostki, które nie sprawdzą się w warunkach jesienno-zimowych.
Uzupełnieniem obuwia są skarpety – ich zakup nie powinien być traktowany z mniejszą uwagą. Materiał zapewniający ciepło i dobrą wentylację zapobiegnie przemarznięciu i ogólnemu dyskomfortowi w czasie długiej wyprawy. Profesjonaliści polecają często skarpety, w których jedna z warstw wykonana jest z wełny merynosów o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Dodatek jonów srebra zapobiega natomiast rozwojowi bakterii i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.