Trwa ładowanie proszę czekać ...

Niezbędne ubrania na górską wędrówkę

31 stycznia 2017

Odpowiedni ubiór to jedna z najważniejszych kwestii, z jaką musi zmierzyć się osoba planująca wyjazd w góry. Zapewnienie sobie komfortu poruszania się oraz ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi wiąże się także z bezpieczeństwem.
Kompletując odzież, trzeba przede wszystkim uwzględnić porę roku, w której zamierzamy wędrować – przygotowanie ubrań na zimę będzie wymagało większej staranności, bowiem warunki stają się trudniejsze. Jednak nawet latem nie można ignorować tego etapu przygotowań i rezygnować z profesjonalnej sportowej odzieży.

Ubiór warstwowy
Każdy początkujący turysta z pewnością słyszał zalecenie, by wybierając się w góry ubierać się „na cebulkę”. Nie jest to jedynie stale powtarzany truizm, ale bardzo praktyczna rada, którą warto wcielić w życie. Dzięki warstwowemu ubraniu będziemy lepiej przygotowani na zmieniające się warunki i możemy łatwo kontrolować ciepłotę ciała.
Warto trzymać się prostego schematu trójwarstwowego:
1. Termoaktywna bielizna o dobrej przepuszczalności powietrza.
2. Ubrania utrzymujące temperaturę.
3. Odzież chroniąca przez wiatrem i deszczem.

Bielizna termoaktywna
Zadaniem pierwszej warstwy jest absorpcja potu i utrzymanie suchości skóry. Właściwości hydrofobowe dobrej bielizny przekładają się na ogólny komfort, ale przede wszystkim utrzymanie właściwej ciepłoty ciała, chroniąc przed jego utratą. Wbrew pozorom powinno się unikać bawełny, a zamiast niej wybierać odpowiednie tkaniny syntetyczne lub bieliznę w wełny merino.

Warstwa izolująca
W roli ubrania, które pozwoli ogrzać ciało i utrzymać komfortową temperaturę, wymienia się najczęściej polar. Zapewnia ciepło, a jednocześnie pozwala odparować wilgoć z ciała. Niektóre modele kurtek posiadają odpinaną polarową warstwę, jeśli jednak zdecydujemy się na inny model bez problemu osobno zakupimy polarową bluzę.

Dobra kurtka
Nie powinno z niej rezygnować nawet turyści, wybierający się w góry jedynie latem. Profesjonalne kurtki sportowe nie tyle mają nas ogrzać, co raczej uchronić przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak deszcz i wiatr. Do ich wykonania używa się nowoczesnych materiałów, na przykład goretexu. Niektóre modele wyposażone są w specjalną membranę.