Trwa ładowanie proszę czekać ...

Niezbędnik turysty górskiego – buty

31 stycznia 2017

Obuwie bywa uważane za jedną z najistotniejszych części turystycznego ekwipunku. Nie dzieje się tak bez przyczyny – zapewnia wygodę i komfort, ale także poprawia przyczepność do górskiego podłoża i chroni przed gwałtownie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Planując zakup profesjonalnego obuwia trekkingowego należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących naszych turystycznych preferencji. Jedno z nich dotycz pory roku, w jakiej organizujemy nasze wyprawy. Inne będą bowiem parametry, jeśli sprzęt ma nam służyć także zimą. Buty dobieramy również ze względu na najczęściej odwiedzane trasy – średnie i niskie góry wymagają innego przygotowania niż wysokie, alpejskie szczyty.

Zakup profesjonalnego obuwia
Chcąc zaopatrzyć się w dobrej jakości, wytrzymały sprzęt przystosowany do potrzeb osób aktywnie uprawiających wspinaczkę górską, najlepiej skorzystać ze sklepu specjalizującego się w tego rodzaju asortymencie. Jeśli jest to nasze pierwsze profesjonalne obuwie górskie, warto poprosić o radę sprzedawcę, który powinien posiadać wystarczające doświadczenie, by ułatwić wybór. Buty na górskie wyprawy są zazwyczaj o pół lub rozmiar większe niż te, które służą nam na co dzień. Warto także dokonywać przymiarek w skarpetach, które planujemy później zabrać na wyjazd.

Z czego wykonane jest obuwie trekkingowe?
Swoje właściwości i przystosowanie do specyfiki górskich szlaków obuwie trekkingowe zawdzięcza sposobowi wykonania i wykorzystanym do produkcji materiałom. Najczęściej do jego produkcji używa się nubuku, skóry licowej oraz zamszu. Coraz popularniejsze stają się modele wykonane z materiałów syntetycznych, których zaletą jest mniejsza waga. W przypadku skóry trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jej grubość, co zapewni większą stabilność cholewki, oraz szwy – najlepsze buty wykonane są z jednego płata.
Materiał wewnątrz butów jest kluczowy, jeśli chodzi o komfort podczas noszenia. Powinien wchłaniać pot i odznaczać się dobrą wentylacją. W tej roli producenci najczęściej wykorzystują skórę cielęcą lub materiały syntetyczne wyposażone w wodoodporną membranę. Z kolei podeszwa zapewni przyczepność do trudnego podłoża oraz będzie amortyzować wstrząsy.