Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zimowa wyprawa w góry – jak się do niej przygotować?

31 stycznia 2017

Imponujące zaśnieżone szczyty i mroźne, rześkie powietrze przyciągają w zimie w góry rzesze turystów. Przygotowanie się do wyprawy wymaga jednak więcej czasu niż w lecie, gdy warunki zwykle są o wiele bardziej korzystne.

Planowanie trasy i wyposażenia
W przypadku górskich wypraw najwięcej zależy od doświadczenia turystów. Planowana trasa mysi być dostosowana do możliwości oraz aktualnych warunków atmosferycznych. Zmienna pogoda w górach sprawia, że podczas kilkudniowego pobytu możemy mieć do czynienia z silnym wiatrem, opadami ściegu lub jego roztopami oraz silnym nasłonecznieniem, szczególnie w wyższych partiach.
W warunkach zimowych przydany będzie specjalistyczny sprzęt, czyli raki, czekan, liny i uprząż. Zima w górach to czas lawin, nawet jeśli ryzyko ich wystąpienia określone przez odpowiednie służby nie jest wysokie, warto mieć ze sobą lokalizator lawinowy, sondę i łopatkę.
Wybierając się nawet na krótką wędrówkę zabierzmy też ze sobą prowiant – na przykład batonik lub kawałek czekolady, który doda energii.

Ubiór
Warunki pogodowe w górach mogą zmieniać się bardzo szybko. W zimie szybciej zapada zmrok, a temperatura gwałtownie spada. Wielu początkujących turystów wybiera ciepłe ubrania, które już znajdują się w ich szafach – takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku krótkich, niewymagających wycieczek. O wiele większy komfort i pewność, że nie wychłodzimy organizmu, zapewniają profesjonalne ubrania sportowe stworzone z myślą o osobach aktywnych w zimie.
Najistotniejszym elementem garderoby turysty są profesjonalne, nieprzemakalne buty – polecane są także początkującym. Aby optymalnie zabezpieczyć się buty i nogi przed śniegiem, warto sięgnąć po dodatkowe ochraniacze – stuptuty.
Na wyprawę górską najlepiej wykorzystać kilka warstw odzieży. Najbliżej ciała znajdzie się termiczna, przeciwpotna bielizna. Ciepło zapewni polarowa bluza, natomiast zewnętrze okrycie powinna zapewnić przeciwwiatrowa i nieprzemakalna kurtka. Aby utrzymać komfort termiczny, nie można pominąć dobrych ocieplanych spodni – najlepiej z polaru lub windstoppera.
W czasie ujemnych temperatur nawet w mieście podstawą są rękawiczki oraz czapka – dla górskich turystów jest to punkt obowiązkowy, o którym przez nieuwagę łatwo zapomnieć.